Objawy - grzybica-paznokci

Grzybica paznokci

objawy.org.pl
grzybica paznokci - materiały archiwalne


grzybica paznokci jest najczęstszą, wśród wszystkich chorób paznokci u dorosłych. Dotyka zwykle ludzi w wieku podeszłym – szacuje się, że cierpi na nią ok. 90 % osób z tej grupy wiekowej.

Częściej dotyka mężczyzn, niż kobiety, lecz wśród wszystkich najbardziej narażone są osoby mające przewlekłe dolegliwości, np. związane z cukrzycą lub zaburzeniami układu krążenia, które bardzo osłabiają układ immunologiczny.

Do innych czynników wpływających na rozwój grzybicy paznokci należą: skłonności dziedziczne, mechaniczne urazy paznokcia, nie przewiewne lub wąskie obuwie, oraz ciepły klimat.

Przyczyny i objawy

Grzybica paznokci dłoni może być spowodowana trzema rodzajami grzybów. Należą do nich: dermatofity, drożdże, oraz pleśnie. Grzyby, są prostymi, pasożytniczymi organizmami, które do wzrostu nie potrzebują światła słonecznego. Ponieważ wolą ciemne i wilgotne miejsca, bardzo często atakują paznokcie, które są na nie szczególnie wrażliwe.

Baseny, publiczne szatnie i prysznice stanowią jakby port, w którym mogą swobodnie się wylęgać. Do czynników ryzyka, poza skłonnością dziedziczną, można zaliczyć tendencje do pocenia się.

Infekcja paznokci może być obecna przez wiele lat, nie powodując przy tym bólu, ani objawów grzybicy. Najbardziej charakterystyczny z nich dotyczy samego wyglądu paznokcia – staje się on grubszy i zmienia kolor na żółto – brązowy, a czasem może również nieprzyjemnie pachnieć. Zakażenie może rozprzestrzeniać się na inne paznokcie, a także na skórę.

Diagnoza

Dla wystawienia diagnozy, klinicyście potrzebna jest próbka paznokcia, w którym podejrzewa się grzybicę. Wycinek, zwykle pochodzi z płytki paznokciowej, lecz pod uwagę bierze się również próbki osadów spod paznokcia, wyciągane za pomocą cienkiej skrobaczki. Podjęty badaniu, może zostać także gruz z jego powierzchni. Następnie, próbki zostają przesłane do laboratorium w celu wykonania ich analizy mikroskopowej, poczym przetrzymuje się je w specjalnych ampułkach, dla ustalenia, jakiego rodzaju grzyby w nich rosną.

leczenie grzybicy paznokci jest procesem trudnym i długotrwałym, a i to nie gwarantuje całkowitego uleczenia. Zazwyczaj, stosuje się terapię miejscową, przez bezpośrednie stosowanie leków na paznokcie. Ponadto, zalecane jest zażywanie leków ogólnoustrojowych, jak gryzeofulwina i ketokonazol.

Jednakże, leczenie miejscowe okazuje się skuteczne jedynie w przypadkach łagodniejszych. Problematyczne zdają się być również wyżej wymienione leki ogólnoustrojowe, gdyż osiągają one dość wysokie wskaźniki nawrotów od 50 do 85 %. Samo leczenie musi być kontynuowane przez dosyć długi okres czasu, ok. 10 – 18 miesięcy. Podczas terapii, należy co miesiąc konsultować się z lekarzem w celu kontroli laboratoryjnej wielu działań niepożądanych, w tym toksycznego działania na wątrobę. Toteż, osoby leczące grzybicę za pomocą tych farmaceutyków, powinny na ten czas zrezygnować z picia alkoholu.

W ciągu ostatnich kilku lat, pojawiły się nowe leki przeciwgrzybicze, takie jak: itrakonazol, flukonazol i terbinafinum. Badania wykazują, że stosowanie ich, daje o wiele większe szanse na wyleczenie grzybicy, niż gryzeofulwina i ketokonazol, już po 12 tygodniach. Nie można jednak wykluczyć, związanych z nimi skutków ubocznych, z których najczęstszym jest rozstrój żołądka. Pacjenci, którzy przyjmują doustne leki przeciwgrzybicze, powinni co 4 –6 tygodni wykonywać pełną morfologię krwi oraz badania enzymów wątrobowych. Z powyżej przedstawionych leków, najmniejsze działanie toksyczne dla wątroby, jak dotąd wykazuje terbinafinum.

Leczenie powinno być kontynuowane, dopóki badania mikroskopowe nie wskażą kompletnego braku grzybicy. Często, nawet jeśli uda się w całości wyeliminować pasożyty, kształt paznokcia może nie powrócić do normy przez następny rok. W razie, gdyby paznokcie bardzo powoli rosły, lub wzrost ich się zatrzymał, należy zapytać lekarza o dodatkowe środki przeciwgrzybicze.

Innym sposobem leczenia grzybicy paznokci jest zabieg chirurgiczny, który przez większość specjalistów i wobec leczenia miejscowego, jest uznawany za przestarzały. Operacja polega na zmniejszeniu paznokcia, a następnie rozcieńczenia go za pomocą środków chemicznych i obluzowania przyrządami chirurgicznymi. W ostatnim etapie, luźne szczątki spod paznokcia są usuwane. Procedura ta jest bezbolesna i często natychmiast poprawia wygląd paznokci.

Połączenie leczenia chirurgicznego z doustnymi środkami przeciwgrzybiczymi, może w znacznym stopniu zwiększyć szanse na wyleczenie zakażenia.

Ogólnie rzecz biorąc, propagowanie zdrowej diety i wartości odżywczych produktów, może odegrać znaczącą rolę w promowaniu dobrego stanu zdrowia paznokci, a tym samym zapobieganiu ich chorobom. Odpowiednie białka i składniki mineralne w postaci nasion, ziaren, orzechów, roślin strączkowych, świeżych warzyw i ryb, powinny być spożywane dla zachowania ogółu zdrowia i kondycji. Korzystne są zwłaszcza niektóre dodatki, takie jak: witamina A, cynk, żelazo, witamina B12, oraz kwasy tłuszczowe w postaci lnu, ogórecznika, lub oleju z wiesiołka. Inne produkty, mogą stać się pomocne w spowolnieniu niektórych objawów choroby paznokci – połączenie oregano, jeżówki i mirry może być stosowane w formie nalewki (20 kropli, 4 razy na dobę).

Aby zapobiec grzybicy, należy utrzymać w dbałości swoje stopy i ręce – dokładnie myć je wodą i mydłem oraz osuszać. Innym środkiem zapobiegawczym, jest regularne obcinanie paznokci oraz zakładanie obuwia, gdy już wyjdziemy z basenu. Pomocne jest też częste zmienianie butów, nie mówiąc już o skarpetach czy pończochach. Dodatkowo, powinno się dezynfekować swoje przyrządy do manicure i pedicure, po każdym zastosowaniu. Kobiety, które cierpią na grzybicę, powinny całkowicie zrezygnować z malowania paznokci lakierem, który przyczynia się do gromadzenia wilgoci pod ich powierzchnią.

Grzybica paznokci jest dość trudna do wyleczenia. Nawet, jeśli po długiej terapii, kliniczne wyleczenie jest osiągalne, paznokcie potrzebują od 6 do 12 miesięcy, by na nowo odrosnąć.

Grzybica paznokci jest najczęstszą, wśród wszystkich chorób paznokci u dorosłych. Dotyka zwykle ludzi w wieku podeszłym – szacuje się, że cierpi na nią ok. 90 % osób z tej grupy wiekowej. Częściej dotyka mężczyzn, niż kobiety, lecz wśród wszystkich najbardziej narażone są osoby mające przewlekłe dolegliwości, np. związane z cukrzycą lub zaburzeniami układu krążenia, które bardzo osłabiają układ immunologiczny. Do innych czynników wpływających na rozwój grzybicy paznokci należą: skłonności dziedziczne, mechaniczne urazy paznokcia, nie przewiewne lub wąskie obuwie, oraz ciepły klimat.


Pozostałe tematy: