Objawy - grzybica-paznokci

Grzybica paznokci

objawy.org.pl
leczenie grzybicy paznokci


Leczenie grzybicy paznokci jest procesem trudnym i długotrwałym, ale i to nie gwarantuje całkowitego uleczenia. Zazwyczaj, stosuje się terapię miejscową, przez bezpośrednie stosowanie leków na paznokcie. Ponadto, zalecane jest zażywanie leków ogólnoustrojowych, jak gryzeofulwina i ketokonazol.

Jednakże, miejscowe leczenie grzybicy paznokci okazuje się skuteczne jedynie w przypadkach łagodniejszych. Problematyczne zdają się być również wyżej wymienione leki ogólnoustrojowe, gdyż osiągają one dość wysokie wskaźniki nawrotów od 50 do 85 %. Samo leczenie grzybicy paznokci musi być kontynuowane przez dosyć długi okres czasu, ok. 10 – 18 miesięcy. Podczas terapii, należy co miesiąc konsultować się z lekarzem w celu kontroli laboratoryjnej wielu działań niepożądanych, w tym toksycznego działania na wątrobę. Toteż, osoby leczące grzybicę za pomocą tych farmaceutyków, powinny na ten czas zrezygnować z picia alkoholu.

W ciągu ostatnich kilku lat, pojawiły się nowe leki przeciwgrzybicze, takie jak: itrakonazol, flukonazol i terbinafinum. Badania wykazują, że stosowanie ich, daje o wiele większe szanse na wyleczenie grzybicy, niż gryzeofulwina i ketokonazol, już po 12 tygodniach. Nie można jednak wykluczyć, związanych z nimi skutków ubocznych, z których najczęstszym jest rozstrój żołądka. Pacjenci, którzy przyjmują doustne leki przeciwgrzybicze, powinni co 4 –6 tygodni wykonywać pełną morfologię krwi oraz badania enzymów wątrobowych. Z powyżej przedstawionych leków, najmniejsze działanie toksyczne dla wątroby, jak dotąd wykazuje terbinafinum.

Leczenie powinno być kontynuowane, dopóki badania mikroskopowe nie wskażą kompletnego braku grzybicy. Często, nawet jeśli uda się w całości wyeliminować pasożyty, kształt paznokcia może nie powrócić do normy przez następny rok. W razie, gdyby paznokcie bardzo powoli rosły, lub wzrost ich się zatrzymał, należy zapytać lekarza o dodatkowe środki przeciwgrzybicze.

Innym sposobem leczenia grzybicy paznokci jest zabieg chirurgiczny, który przez większość specjalistów i wobec leczenia miejscowego, jest uznawany za przestarzały. Operacja polega na zmniejszeniu paznokcia, a następnie rozcieńczenia go za pomocą środków chemicznych i obluzowania przyrządami chirurgicznymi. W ostatnim etapie, luźne szczątki spod paznokcia są usuwane. Procedura ta jest bezbolesna i często natychmiast poprawia wygląd paznokci.

Połączenie leczenia chirurgicznego z doustnymi środkami przeciwgrzybiczymi, może w znacznym stopniu zwiększyć szanse na wyleczenie zakażenia.


Pozostałe tematy: